Anasayfa

Türk koronavirüs uzmanı göreve çağrıldı

Türk koronavirüs uzmanı göreve çağrıldı
access_time2020-03-24 11:07:00

Türk koronavirüs uzmanı göreve çağrıldı

Sağlık Bakanlığı, Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı ve Genetik Bölümü’nde görev yaparken 1 Eylül 2016’da yayımlanan KHK ile ihraç edilen, koronavirüs üzerine doktorası bulunan Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı’yla görüşecek. Ulaşlı'nın göreve çağrılacağı belirtilirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama geldi.

Bir gazetecinin "KHK ile ihraç edilen Doç. Mustafa Ulaşlı ile görüşeceğiniz doğru mu?" sorusunu yanıtlayan Koca, "Biz herkese açık bir şekilde davetimizi yapıyoruz. Aşı konusunda kim neyi ne kadar yapabiliyorsa, o dediğiniz kişi dahil bizimle paylaşmasını istiyoruz." dedi.

 

Independent Türkçe’ye konuşan Ulaşlı, iadesinin söz konusu olmadığının altını çizerek Pazartesi (Bugün) kendisiyle irtibat kurulacağını aktardı. 

Ulaşlı, 17 Mart’ta Twitter’dan yaptığı açıklamada koronavirüs ile ilgili doktora çalışmasına sahip tek akademisyen olabileceğini, üç yıl ABD’de, dört yıl Hollanda’da araştırma yaptığını söyleyerek, Sağlık ve Adalet bakanlıklarında “Mahkemede aklanmama rağmen iade edilmedim. Görev verilirse hazırım" çağrısını yapmıştı. 

Euronews Türkçe'ye konuşan akademisyen, koronavirüs ile ilgili kendisi kadar kimsenin çalışmadığı görüşünde. O nedenle yapılan bilimsel çalışmalara katılmak ve destek vermek konusunda oldukça ısrarlı. Özellikle aşının Türkiye’de bulunabileceğine olan inancı tam

Mutafa Ulaşlı kimdir?

Genetik uzmanı Doçent Mustafa Ulaşlı, ABD Princeton Üniversitesi ve Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nde toplam 7 yıl koronavirüs üzerine çalıştı.

Sonra koronavirüs ile ilgili yürüttüğü bilimsel çalışmalarına Türkiye’de, Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Ana ilim Dalı ve Genetik Bölümü’nde devam etme kararı aldı.

Yorumlar

Yorum Yapmak in Tklaynz

    Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz